coaching kariery dla młodzieży

Coaching kariery dla młodzieży

Pracuję z młodzieżą i rodzicami od 2009 roku jako psycholog, terapeuta i coach. Jestem certyfikowanym realizatorem i trenerem programu warsztatów „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” oraz współautorką książki „Jak pomóc młodym ludziom wejść w dorosłość. 75 coachingowych lekcji wychowawczych.”

Trudne wybory młodych ludzi

W latach 2009 – 2017 pracowałam z dziećmi i młodzieżą w wieku 8-18 lat oraz ze studentami. To było dla mnie niesamowite doświadczenie, a praca niezwykle wdzięczna i uskrzydlająca. Dzięki niej wiem, że im wcześniej pomożemy młodemu człowiekowi odkryć siebie, tym bardziej świadomie wybierze on swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową: odpowiedni dla siebie profil klasy, przedmioty na maturze, studia i przyszłą pracę.

Poznałam też mnóstwo młodych ludzi, którzy wybrali studia przypadkowo. Nie mieli pomysłu na siebie, podążali ślepo za kolegami, posłuchali rad rodziców albo stwierdzili, że ważny jest tytuł magistra z „byleczego”. Tacy ludzie nie są szczęśliwi i wciąż czegoś szukają, często nie wiedząc czego. Zmieniają co chwilę pracę, nie lubią jej, są nieefektywni, a w końcu zwalniani.
Po wielu latach niektórzy się budzą i trafiają na coaching kariery – mają dość błądzenia i już nie chcą robić byleczego. Dochodzą do wniosku, że chcą wykorzystywać w pracy swoje pasje, talenty i predyspozycje. Nigdy nie jest za późno na zmiany, a im wcześniej młodzi ludzie będą świadomi swoich predyspozycji, talentów i zainteresowań tym lepiej.

Wiele zależy też od świadomości rodziców, którzy chcą pokierować karierą swojego dziecka i zainwestować w jego rozwój. Często wystarczy być dla dziecka inspiracją i wzorem do naśladowania – mając poukładaną własną karierę i pracując z pasją.

Czy RODZIC może być „COACHEM” dla swojego DZIECKA?

Tak, moja mama jest tego przykładem 🙂

Gdy byłam małą dziewczynką zaczęłam odkrywać własne talenty – to, co lubię, co mnie interesuje, pasjonuje. Można powiedzieć, że moja mama była moim „coachem” i gdy odkryła we mnie jakiś talent – robiła wszystko, bym mogła go rozwijać. To dzięki niej w przedszkolu tańczyłam w zespole, a gdy zaczęłam grać ze słuchu zespołowe piosenki na pianinku-zabawce, moja kariera potoczyła się w stronę gry na fortepianie i śpiewu operowego. Dwanaście lat w szkole muzycznej i obcowanie ze sztuką uwrażliwiło mnie na drugiego człowieka.

Kilka lat temu przeanalizowałam swoją dotychczasową ścieżkę edukacyjno-zawodową. Dzięki temu zrozumiałam, że moja mama nie wchodziła z butami w mój ogródek, tylko szła obok mnie. Odpowiadała na moje potrzeby i wspierała w rozwijaniu talentów. Stwarzała ku temu możliwości i dogodne warunki. Dlatego talenty, które spontanicznie zrodziły się we mnie we wczesnych latach dziecięcych, miały bardzo dużo wspólnego z tym, co robię zawodowo teraz.

Moja misja

Bazując na tych doświadczeniach, dzisiaj idealnie czuję się pracując jako coach kariery – z łatwością odkrywam w ludziach ich pasje i talenty. Pamiętając własną drogę, z wielką ochotą i ciekawością wracam z moimi klientami do ich dziecięcych lat – zabaw, zainteresowań, małych sukcesów i radości. Wiem, że właśnie tam jest kopalnia zasobów. Doceniam też, jak ważna jest rola matki w życiu dziecka. Dlatego, zainspirowana własną mamą, uczę rodziców – jak być „coachem” dla ich dzieci. Jak odkrywać w nich talenty, po to, by potem mogły świadomie kreować swoje życie.

A kim jest moja mama? Nauczycielką z pasją – uczy dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej. Ponad to prowadzi kółko recytatorskie, organizuje najlepsze szkolne eventy, tańczy, śpiewa, gra na gitarze, kocha polską wieś i koty. Wszystko, czego się dotknie – przemienia w złoto. Zawsze była dla mnie inspiracją i wzorem do naśladowania 🙂

Rodzicu, jeśli chcesz świadomie wspierać własne dorastające dziecko i być dla niego inspiracją – zapraszam! Nauczę Cię wspierać Twoje dziecko w realizacji jego pasji i marzeń.

Pomogę też Twojemu dziecku:

  • wybrać właściwy kierunek studiów, zgodny z jego pasją
  • zaplanować karierę edukacyjno-zawodową
  • przejść trudny czas przed maturą
  • wybrać profil kształcenia zgodny z jego predyspozycjami i zainteresowaniami
  • odnaleźć motywację do nauki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top